Warto poznawać inne zwyczaje

www.nobleinstruments.pl

Każdy kraj, a czasami nawet każdy region czy miasto mają swoje zwyczaje i tradycje. To oznacza, że nawet jeśli wszędzie obchodzone jest to samo święto, może być ono obchodzone na różne sposoby. To co w jednym miejscu może być czymś normalnym, w innym może wydawać się dziwne, ponieważ tam będzie ono obchodzone w odmienny sposób. Dlatego też, warto poznawać zwyczaje i tradycje, jakie panują w innych miejscach, ponieważ wówczas będziemy wiedzieli czego mamy się spodziewać, jeśli będziemy planowali obchodzić różne święta w tym właśnie miejscu.

To się tworzy przez lata

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że zwyczaje i tradycje jakie panują w różnych miejscach, tworzą się przez lata. To oznacza, że najpierw coś ma miejsce, a w kolejnych latach musi być powielane, tak aby ludzie się do tego przyzwyczaili, aby chcieli to powtarzać. Po latach, czasami nawet pokoleniach okazuje się, że mamy zwyczaj, który charakterystyczny jest dla grupy ludzi zamieszkującej dany obszar, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenia, gdzie ludzie nie wyobrażają sobie, aby mogli tutaj cokolwiek zmieniać. Skoro tak było od dawna, wszystkim to odpowiada, to znaczy, że należy to zostawić tak jak jest i dalej świętować w ten sam sposób.

Dlatego też, nawet w Wigilię w polskich domach, w różnych rejonach kraju można spotkać trochę inne potrawy na stole czy można usłyszeć, że ktoś inny roznosi prezenty. W jednych domach czeka paczka od mikołaja, w innych tak jak w Wielkopolsce będzie to od Gwiazdora. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak warto mieć chociaż podstawową wiedzę na temat tych różnic w zwyczajach, bo wówczas łatwiej będzie nam się w nich odnaleźć, jeśli okaże się, że w dany dzień, będziemy mieli przebywać gdzieś indziej. Łatwiej będzie nam zrozumieć, o czym konkretnie jest mowa.

Uczeni od małego

Prawda jest taka, że tych zwyczajów i tradycji jesteśmy uczeni od małego. To oznacza, że chłoniemy je jeszcze zanim jesteśmy tego w ogóle świadomi. Obserwujemy co robią nasi rodzice i dziadkowie, z każdym rokiem coraz więcej zapamiętujemy, coraz więcej rozumiemy, a to oznacza, że kiedy przyjdzie do założenia własnej rodziny, te zachowania zostaną tam przeniesione. Oczywiście może się okazać, że rodzina naszej połówki, coś robiła trochę inaczej, podawała trochę inne potrawy i wówczas trzeba będzie pójść na kompromis, połączyć te zwyczaje i tradycje, nie mniej, ich początek znajduje się w zwyczajach, które wynieśliśmy z rodzinnego domu, a te z kolei miały początek w zwyczajach jakie miały miejsce w domu naszych dziadków, pradziadków itd.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby umieć je przekazać dalej, bo w pewnym sensie dzięki nim możemy określić naszą tożsamość i to, skąd się wywodzimy. Bardzo ważne jest to, abyśmy znali własne tradycje i zwyczaje. Jednak powinniśmy dołożyć starań, aby poznać też te, które panują gdzieś indziej, bo wówczas łatwiej będzie nam zrozumieć innych ludzi i łatwiej będzie nam się wśród nich odnaleźć, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Wówczas też znalezienie wspólnej płaszczyzny do rozmów okaże się znacznie łatwiejsze.