Ważne jest, aby przekazywać zwyczaje i tradycje

www.backstagepromotion.pl

Bardzo ważne jest to, abyśmy czuli więź z pokoleniami, które już przeminęły. Abyśmy wiedzieli skąd się wywodzimy, co jest dla nas ważne, co zostało nam przekazane przez naszych przodków, poprzez wiedzę i zwyczaje przenoszone z pokolenia na pokolenie. Jednak żeby tak było, żeby to nie były tylko puste gesty, musimy te zwyczaje i tradycje rozumieć, musimy czuć z nimi więź. To oznacza, że nie wystarczy tylko dziecku pokazać, co ma robić w określonym momencie, trzeba jeszcze mu wytłumaczyć dlaczego to się robi właśnie tak, a nie inaczej, skąd się takie zachowania wzięły.

Im lepiej będziemy rozumieli te wszystkie zwyczaje i tradycje, tym bardziej będziemy się czuli do nich przywiązani, a jednocześnie również tym łatwiej będzie nam je dalej kultywować i co ważniejsze, dalej przekazywać. Dlatego tak ważne jest to, aby zrozumieć, że to nie są tylko puste gesty, wykonywane bo ktoś inny przed nami tak postanowił.

Poznamy swoich

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że zwyczaje i tradycje są charakterystyczne dla określonego regionu. To oznacza, że jeśli pojedziemy gdzieś indziej i tam spotkamy się z innymi gestami i zwyczajami niż znamy, to będziemy się czuli obcy, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy pojęcia, jak te zwyczaje i tradycje w tym miejscu wyglądają.

Jeśli znowu pojedziemy gdzieś, gdzie te zwyczaje i tradycje będą podobne do naszych, to nawet jeśliby od domu dzieliły nas tysiące kilometrów, to i tak będziemy się czuli tak jak u siebie. Podobnie, jeśli wśród różnych osób prezentujących inne zwyczaje i tradycje, natrafimy na takie, które będą kultywowały takie zwyczaje jakie my wynieśliśmy z domu. Wówczas też poczujemy z tymi ludźmi niesamowitą więź i wspólnotę, będziemy czuli, że jesteśmy wśród swoich, którzy są w stanie dobrze nas zrozumieć. Bo mądrze przekazywana tradycja i zwyczaje, gdzie wyjaśnia się ich sens i pokazuje się, że to nie jest tylko powtarzanie określonych gestów, sprawiają, że wśród różnych zwyczajów łatwiej jest nam odnaleźć ten nasz początek, naszą tożsamość, łatwiej jest nam powiedzieć, gdzie przynależymy i jakie wartości są dla nas najważniejsze.

Od najmłodszych lat

Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, aby dzieci już od najmłodszych lat poznawały tradycję i zwyczaje. Warto je wówczas angażować w przygotowania, ale również podczas świętowania pilnować, aby wykonywały wszystko tak jak należy. Jednak nie można tutaj zapominać o rozmowie. O tłumaczeniu na bieżąco co robimy, po co, skąd się to wzięło i dlaczego jest to dla nas takie ważne.

Im dzieci będą starsze, tym więcej rzeczy można im przekazywać, tym głębiej można wchodzić w takie tłumaczenia. Jednak najważniejsze jest to, aby zainteresować je tym od najmłodszych lat, bo wówczas będą zainteresowane tą tradycją i zwyczajami, a co się z tym wiąże, naprawdę będą chciały je poznawać bliżej i chętniej będą się w to wszystko angażowały. Warto popatrzeć na siebie samych i zastanowić się, czym jest dla nas tradycja, czym są zwyczaje, jaki mamy do nich stosunek. Dzieci nas obserwują i będą do nich podchodziły tak samo.